Artykuł sponsorowany

Kiedy aparat na zęby to dobry pomysł?

Kiedy aparat na zęby to dobry pomysł?

Wiele osób zastanawia się, czy warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne i jakie są jego korzyści. Aparat na zęby może poprawić nie tylko wygląd uśmiechu, ale także zdrowie jamy ustnej. Warto więc poznać sytuacje, w których warto rozważyć założenie aparatu oraz dowiedzieć się, jak przebiega leczenie ortodontyczne.

Wskazania do leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne może być konieczne w przypadku różnych problemów ze zgryzem i ustawieniem zębów. Nieprawidłowy zgryz może prowadzić do problemów z żuciem, mówieniem, a także do bólu i dyskomfortu w stawach skroniowo–żuchwowych. Wśród najczęstszych wskazań do leczenia ortodontycznego można wymienić takie przypadki jak przodozgryz, tyłozgryz, zgryz krzyżowy czy otwarty zgryz. Ponadto aparat na zęby może być stosowany w przypadku zatłoczenia zębów, diastemy (czyli dużych przerw między zębami) oraz wady zgryzu wynikające z braku lub nadmiaru miejsca na łuku zębowym.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne dzielą się na stałe i ruchome. Aparaty ruchome są stosowane głównie u dzieci i młodzieży, które jeszcze rosną, a ich zęby są w fazie rozwoju. Dzięki temu można korygować zgryz już na wczesnym etapie. Aparaty ruchome są wyjmowane, co ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej. Aparaty stałe są montowane na zębach na stałe i nie można ich samodzielnie wyjąć. Przykładem takiego aparatu jest popularny aparat metalowy z ligaturami, ale dostępne są także aparaty estetyczne, takie jak aparat ceramiczny czy aparat samoligaturujący. Wybór rodzaju aparatu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz od stopnia zaawansowania wady zgryzu.

Przebieg leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne zaczyna się od konsultacji z ortodontą, który oceni stan zgryzu i zaproponuje odpowiedni plan leczenia. Następnie przeprowadzane są badania diagnostyczne, takie jak zdjęcia rentgenowskie, modele gipsowe czy zdjęcia wewnątrzustne. Na podstawie tych badań ortodonta dobiera odpowiedni aparat na zęby w Białymstoku oraz ustala czas trwania leczenia. Leczenie ortodontyczne może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. W trakcie leczenia pacjent musi regularnie odwiedzać ortodontę, który kontroluje postępy i dokonuje niezbędnych regulacji aparatu. Ważne jest także przestrzeganie zaleceń ortodonty dotyczących higieny jamy ustnej oraz diety.