Artykuł sponsorowany

Jakimi metodami można odświeżyć elewację domu?

Jakimi metodami można odświeżyć elewację domu?

Odświeżenie elewacji domu to nie tylko sposób na poprawę jego estetyki, ale także na zwiększenie wartości nieruchomości. Wybór odpowiedniej metody zależy od stanu elewacji, materiałów użytych do jej wykonania oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. W tym artykule przedstawiamy cztery popularne metody odświeżania elewacji, które warto rozważyć.

Czy malowanie elewacji to dobre rozwiązanie?

Malowanie elewacji to najbardziej popularna i najprostsza metoda odświeżenia wyglądu domu. Przy wyborze farby warto zwrócić uwagę na jej jakość oraz właściwości, takie jak odporność na promieniowanie UV czy wilgoć. Farby elewacyjne dostępne są w różnych kolorach i wykończeniach, co pozwala na dopasowanie ich do stylu budynku oraz otoczenia. Przed przystąpieniem do malowania warto oczyścić powierzchnię elewacji, a także sprawdzić stan tynku – ewentualne ubytki czy pęknięcia należy naprawić.

Czasami wystarczy dokładne umycie elewacji, aby przywrócić jej dawny blask. Do tego celu można użyć myjki ciśnieniowej, która pozwala na skuteczne usunięcie zabrudzeń, takich jak kurz, rdza czy osady atmosferyczne. Należy jednak zachować ostrożność, aby nie uszkodzić tynku czy fug – w przypadku wątpliwości warto skonsultować się z fachowcem. Alternatywą dla mycia ciśnieniowego jest ręczne czyszczenie elewacji za pomocą szczotki i odpowiednich środków czyszczących.

Czy warto zainwestować w termomodernizację elewacji?

Termomodernizacja elewacji to proces polegający na poprawie jej izolacyjności termicznej. Może to być szczególnie korzystne dla starszych budynków, które nie spełniają obecnych norm energetycznych. W ramach termomodernizacji można zastosować różne materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna czy styropian, a także wykonać nowy tynk lub system dociepleń. Oprócz oszczędności energii i niższych rachunków za ogrzewanie, termomodernizacja może również wpłynąć na poprawę wyglądu elewacji.

W niektórych przypadkach odświeżenie elewacji może nie wystarczyć, a konieczna będzie jej wymiana. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy elewacja jest mocno uszkodzona, np. przez wilgoć, grzyby czy owady. Wymiana elewacji pozwala na zastosowanie nowoczesnych materiałów i technologii, które zapewnią lepszą izolację termiczną, akustyczną oraz większą trwałość. Przy okazji można również zmienić wygląd budynku, np. poprzez zastosowanie innych kolorów czy faktur.