Artykuł sponsorowany

Jakie warunki trzeba spełnić, aby wykonać w ogrodzie basen wkopany?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby wykonać w ogrodzie basen wkopany?

Marzysz o własnym basenie wkopanym w ogrodzie? To coraz bardziej popularne rozwiązanie w Polsce, które pozwala cieszyć się komfortem kąpieli na własnej posesji. Zanim jednak zdecydujesz się na taką inwestycję, warto poznać warunki, jakie trzeba spełnić, aby móc cieszyć się basenem bez obaw o jego funkcjonowanie i bezpieczeństwo.

Wybór odpowiedniej lokalizacji i dobór materiałów

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce na basen. Powinno ono być przede wszystkim słoneczne, aby woda szybko się nagrzewała i utrzymywała odpowiednią temperaturę. Ponadto, warto zwrócić uwagę na odległość od drzew i krzewów – liście mogą zanieczyszczać wodę, a korzenie roślin uszkodzić konstrukcję basenu. Warto również sprawdzić, czy w sąsiedztwie nie znajdują się linie energetyczne czy rury kanalizacyjne

Kolejnym krokiem jest wybór materiału, z którego zostanie wykonany basen. Najpopularniejsze są baseny wkopywane z betonu, poliestru oraz stali. 

Zabezpieczenie przed przesiąkaniem wody i system filtracji

Aby uniknąć problemów z przesiąkaniem wody do gruntu, warto zainwestować w odpowiednie zabezpieczenie basenu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wykonanie hydroizolacji – warstwy izolacyjnej, która uniemożliwia przenikanie wody przez ściany i dno basenu. Można również zastosować specjalne folie basenowe, które tworzą szczelną barierę między wodą a konstrukcją basenu. 

Dobry system filtracji to klucz do utrzymania czystości wody w basenie. W przypadku basenów wkopanych, najczęściej stosuje się systemy piaskowe, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia mechaniczne. Warto również zainwestować w pompę obiegową o odpowiedniej mocy, która zapewni efektywną cyrkulację wody przez filtr. Dodatkowo, można rozważyć zastosowanie systemów dezynfekcji chemicznej (np. chlorowanie) lub alternatywnych metod, takich jak ozonowanie czy elektroliza soli.

Zgodność z przepisami prawa

Wreszcie, należy pamiętać o konieczności uzyskania odpowiednich pozwoleń na budowę basenu. W Polsce, baseny wkopywane o powierzchni większej niż 35 m² oraz głębokości przekraczającej 150 cm wymagają pozwolenia na budowę. Należy więc zgłosić taki zamiar do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej i uzyskać stosowne zezwolenie. Ponadto, warto sprawdzić lokalne przepisy dotyczące ogrodzeń i zabezpieczeń basenów – w niektórych przypadkach mogą być one wymagane przez prawo.